Problem z urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwie

W ostatnich latach problemy związane z zarządzaniem i bezpieczeństwem urządzeń mobilnych, z których wszyscy coraz częściej korzystamy, wzrosły wykładniczo. Wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych wymaga od działów IT wdrożenia nowych technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa wielu różnych urządzeń, systemów operacyjnych i aplikacji. Ataki na bezpieczeństwo urządzeń mobilnych wyprzedziły już ataki na tradycyjną infrastrukturę IT.

Rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi, znane również jako Mobile Device Management (MDM) lub Enterprise Mobile Management (EMM), zapewniają scentralizowane zarządzanie i monitorowanie urządzeń mobilnych, a także ochronę danych i egzekwowanie zasad bezpieczeństwa. MDM może zarządzać użytkowaniem urządzeń, konfiguracją zgodną z zasadami, bezpiecznym przechowywaniem i przesyłaniem danych oraz dotyka każdego etapu przetwarzania danych, od tworzenia plików do przechowywania i udostępniania. Rozwiązania MDM zapewniają zintegrowane podejście i są w stanie wykrywać, diagnozować i eliminować potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym, niezależnie od czasu, lokalizacji lub stanu urządzenia. 

Dlaczego przedsiębiorstwa muszą myśleć o wdrożeniu rozwiązania MDM?

Wyniki badania Verizon Mobile Security Index 2019 pokazują, że pomimo faktu, że zdecydowana większość firm stwierdziła, że zdaje sobie sprawę z rosnącego ryzyka związanego z przyjęciem technologii mobilnych, ich obecny poziom bezpieczeństwa nie jest wystarczająco dobry.

"Firmy w coraz większym stopniu polegają na mobilności jako core swoich operacji biznesowych, dlatego priorytetem musi być zabezpieczenie tych urządzeń" - powiedział TJ Fox, SVP & President Business Markets z Verizon. "Aplikacje na tych urządzeniach zarządzają systemami łańcucha dostaw, systemami sprzedaży czy aplikacjami skierowanymi do klientów. Brak solidnych zabezpieczeń może potencjalnie narazić zasoby korporacyjne, a być może także dane klientów, na działanie złośliwych podmiotów."

Według ankiety Verizon:

  • 83% respondentów stwierdziło, że ich organizacja jest narażona na zagrożenia mobilne, 29% stwierdziło, że jest to znaczące ryzyko
  • 67% organizacji stwierdziło, że są mniej pewni bezpieczeństwa swoich zasobów mobilnych niż inne urządzenia
  • 85% stwierdziło, że organizacje muszą poważniej podchodzić do bezpieczeństwa mobilnego
  • 81% przyznało się do korzystania z publicznego Wi-Fi, nawet jeśli wielu twierdziło, że jest to zabronione przez zasady firmy
  • 80% osób, które twierdziły, że są odpowiedzialne za zabezpieczenie urządzeń mobilnych, twierdzi, że korzysta z publicznej sieci Wi-Fi, nawet jeśli jest to zabronione przez zasady firmy

To badanie pokazuje, że nawet po ustawieniu zasad bezpieczeństwa, kwestia wdrożenia i wykonania tych zasad wymaga kontroli ze strony kierownictwa firmy.

Jak rozwiązania MDM mogą coś zmienić?

Rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi oferują szeroki zestaw funkcji, obejmujący wszystko, od zdalnego zarządzania urządzeniami do umieszczania na czarnej liście niepożądanych aplikacji, po zdalne sterowanie w celu rozwiązywania problemów i rozwiązywania problemów na zdalnych komputerach. Zarządzanie danymi, zarządzanie treścią, aktualizacje systemu operacyjnego, śledzenie urządzeń i zdalne czyszczenie to inne ważne funkcje bezpieczeństwa MDM. 

Problemy techniczne mogą stanowić poważny problem dla pracowników podróżujących służbowo. Zdalne zarządzenie daje administratorom możliwość szybkiego rozwiązywania problemów z urządzeniami mobilnymi, bez odchodzenia od biurka. 

Aktualizacja urządzeń zawsze było najlepszą praktyką. W przypadku ostatniej luki w Bluetooth, która dotknęła większość urządzeń mobilnych, aktualizacja systemu operacyjnego była jedynym lekarstwem. Automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego, w połączeniu z odpowiednim planowaniem i testowaniem, pomagają przedsiębiorstwom uniknąć niepotrzebnych awarii i zwiększyć ogólną produktywność pracowników.

Nie wszyscy użytkownicy obchodzą się ze swoimi urządzeniami w sposób bezpieczny; niektórzy pracownicy mogą zgubić swoje urządzenia lub paść ofiarą kradzieży. Dzięki wdrożonym procedurom bezpieczeństwa MDM administratorzy mogą zlokalizować te zagubione urządzenia i zdalnie wymazać znajdujące się na nich dane firmowe, zachowując ich bezpieczeństwo.  

Od 2007 roku Proget Software specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu zintegrowanych rozwiązań do zarządzania urządzeniami mobilnymi i zapewniania ich bezpieczeństwa. Proget spełnia nowoczesny standard korzystania z architektury opartej na oprogramowaniu open source, a wymagania dotyczące zasobów sprzętowych należą do najniższych rozwiązań w tej klasie.

Zarządzanie urządzeniami przenośnymi Proget zapewnia pełną kontrolę nad flotą smartfonów i tabletów, niezależnie od modelu urządzenia lub systemu operacyjnego. Różnorodne funkcje bezpieczeństwa i obszerne konfigurowalne opcje zapewniają spokój ducha i poziom właściwej kontroli w każdej organizacji.

Proget oferuje 30-dniową wersje próbną bez ograniczeń funkcjonalnych oraz pełną dokumentację produktu.