Co to jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo (ang. cybersecurity) to bardzo obszerna dziedzina, która opisuje zalecenia, technologie i procedury mające na celu zabezpieczenie urządzeń, danych oraz całych sieci informatycznych przed nieautoryzowanym dostępem, atakiem czy też uszkodzeniem.
Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?
Cyberbezpieczeństwo jest bardzo mocno powiązane z postępującą cyfryzacją i stopniowym przenoszeniem się życia – nie tylko prywatnego, ale także firmowego – do cyberprzestrzeni, w której coraz łatwiej się nam funkcjonuje. Niestety w przeciwieństwie do prawdziwego życia, gdzie chronimy naszą prywatność i zasoby – zamykając drzwi wejściowe na klucz, chowając wartościowe rzeczy w sejfach, nie wpuszczając do domu obcych – w sieci często zapominamy o podstawowych środkach ostrożności, dostosowanych do obecnego poziomu zagrożeń i skali cyberataków. O ile w przestrzeni prywatnej mówimy głównie o wyłudzeniach i oszustwach, o tyle w przestrzeni biznesowej nawet najmniejszy wyciek danych lub awaria systemów może mieć poważne konsekwencje ze względu na ich skalę.
Nowe czasy – nowe podejście?
Zgodnie z raportem Microsoft Digital Defense 2022, cyberhigiena jest w stanie zapewnić 98% bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na coraz częściej podkreślaną konieczność stosowania systemów zabezpieczających – nie tylko całą firmę z zewnątrz, ale także poszczególne obszary wewnątrz niej. Tworzenie symbolicznego muru obronnego przestaje być wystarczające, ponieważ zagrożenia mogą pochodzić nie tylko z zewnątrz, kiedy to zazwyczaj dochodzi do spektakularnego ataku opisywanego w mediach. Ponad połowa zagrożeń bezpieczeństwa ma swoje podłoże w nieumyślnym bądź przypadkowym działaniu czynnika wewnętrznego – pracownika. Dlatego równie ważne jest wzięcie odpowiedzialności za zabezpieczenie wszystkich obszarów, w których czynnik ludzki ma znaczący wpływ na podejmowane działania. Nawet najbardziej świadomy pracownik może mieć gorszy dzień albo powody, które zmienią jego intencje.
Jakie konsekwencje niesie za sobą mobilność?
W ostatnich latach obserwujemy coraz bardziej postępujący trend przenoszenia się działań biznesowych do sieci, a urządzenia mobilne stają się kluczowym narzędziem zarzadzania firmą. Jak wskazują dane, średnia statystyczna liczba niezabezpieczonych urządzeń w większych organizacjach sięga 3,5 tys. Można sobie zatem łatwo wyobrazić skalę zagrożenia. Ignorowanie tego problemu może sprawić, że te urządzenia staną się łatwym celem dla hakerów, co może mieć nieprzewidywalne konsekwencje. Każde służbowe urządzenie to szereg zobowiązań i potencjalnych zagrożeń, za które odpowiadają jego właściciele lub użytkownicy.
Czy warto zatem oddawać odpowiedzialność w ręce przypadku? Coraz częściej odpowiedzi kierują się w kierunku technologii i narzędzi na miarę i skalę zagrożeń.