Ruszył projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” – wybierz system Proget w ramach dofinansowania

Co w praktyce oznacza projekt „Cyberbezpieczny Samorząd”?

19 lipca Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nabór do nowego projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego (JST) mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu Cyberbezpieczeństwa. Do gmin, powiatów i województw ma trafić prawie 1,9 mld złotych.

Projekt jest realnym wsparciem dla JST, które w związku zawansowanym procesem transformacji cyfrowej, stały się bardziej podatne na zagrożenia. Celem programu jest wiec przede wszystkim zwiększenie poziomu Cyberbezpieczeństwa, rozumianego jako wzmocnienie odporności i skutecznego reagowania, a także zapobiegania incydentom naruszenia bezpieczeństwa. Założenia te mają być realizowane w obszarze organizacji, kompetencji, a także technologii.

W ramach edukacji oraz szerzenia najlepszych praktyk z dziedziny Cybersecurity, przygotowano oficjalny poradnik, przedstawiający rekomendowane rozwiązania, które JST powinny rozważyć podczas planowania swoich działań i zakupów. Wśród nich znalazły się także systemy MDM, zyskujące coraz większą popularność, ze względu na rosnącą liczbę zagrożeń związanych z urządzeń mobilnych, potrzebę optymalizacji zarządzania nimi, czy chociażby obowiązek spełnienia wymogów rozporządzenia ochrony danych osobowych.

Czy mogę wnioskować o dofinansowanie na zakupu systemu Proget MDM?

Rozwiązanie Proget spełnia kryteria programu „Cyberbezpieczny Samorząd”, a zakup jego licencji może zostać w pełni dofinansowany, w ramach złożonego wniosku, zarówno w opcji wdrożenia w chmurze jak i wersji lokalnej.

Co mogę zyskać wdrażając Proget w swoim samorządzie?

Polskie rozwiązanie zgodnie z potrzebami JST

Proget jest Polskim rozwiązaniem, które rozwijamy w odpowiedzi na potrzeby Polskich organizacji, z którymi na co dzień współpracujemy. W związku z czym, jesteśmy Pewni, że nasz system idealne spełni potrzeby każdej JST, także w kontekście wymagań oraz regulacji prawnych obowiązujących w naszym kraju.

Kontrola aplikacji

Dzięki Proget administrator może w pełni kontrolować aplikacje, ich instalacje, a także nadawane im uprawnienia. Może też zablokować niepotrzebne aplikacje lub funkcje, które mogą być potencjalnym źródłem zagrożeń bezpieczeństwa, np. dostęp do kontaktów czy smsów dla aplikacji, które takiego dostępu nie potrzebują.

Zgodność z RODO

Z Proget spełnienie wymogów związanych z przetwarzaniem danych będzie zdecydowanie łatwiejsze. Administrator zyskuje skuteczne narzędzie, które dzięki zastosowaniu odpowiednio skonfigurowanych polityk bezpieczeństwa, daje pełną kontrolę nad danymi przetwarzanymi na urządzeniach, a także wymusza bezpieczne ich użytkowanie, m.in. poprzez wymuszanie odpowiedniego rodzaju i złożoności hasła blokującego urządzenie. Konsola umożliwia także zdalny reset urządzenia do ustawień fabrycznych oraz całkowite zablokowanie urządzenia, w razie jego zgubienia lub kradzieży, co minimalizuje ryzyko utraty danych i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed ich wyciekiem.

Lokalne wdrożenie

W odpowiedzi na potrzeby Polskich jednostek samorządowych oraz organizacji, jako jeden z nielicznych producentów, posiadany w ofercie także opcje wdrożenia lokalnego. W związku z czym, jeśli administratorowi zależy na zachowaniu pełnej kontroli nad systemem, danymi, ale także konfiguracją infrastruktury, uprawnieniami, bezpieczeństwem i dostępnością, to wdrożenie on-premise będzie najlepszym wyborem.

Zdalne zarządzanie + automatyzacja = oszczędność zasobów

Proget umożliwia zdalną konfiguracje i zarządzanie urządzeniami mobilnymi z poziomu jednej konsoli, co pozwala zaoszczędzić czas i środki, jakie trzeba, by było poświęcić na manualną konfiguracje każdego urządzenia mobilnego, którym posługują się wszyscy pracownicy samorządowi. Dodatkowo wiele procesów, związanych z implementacją zmian czy raportowaniem może zostać zautomatyzowane, dając nie tylko pewność, że zostały poprawnie wykonane, ale także zaaplikowane na każdym podpiętym urządzeniu.

Przydatne informacje

Termin składania wniosków: 30.11.2023 do godz. 16:00
Kto może się ubiegać o dofinansowanie: wszystkie JST na poziomie gmin, powiatów i samorządów województw (łącznie 2 807 JST)
Wysokość dofinansowania grantu: do 850 000 PLN / per JST

Oficjalna strona projektu
https://www.gov.pl/web/cppc/cyberbezpieczny-samorzad

Warto już dzisiaj zadbać o Cyberbezpieczeństwo Twojego Samorządu, bo każdy z nich przetwarzając dane obywateli, jest elementem bezpieczeństwa całego Naszego kraju. Jako członek rządowego porozumienia PWCyber zachęcamy wszystkich reprezentantów jednostek samorządowych do zapoznania się z oficjalnym poradnikiem projektu.

Materiał dostępny jako załącznik do pobrania, z oficjalnej strony rządowej https://www.gov.pl/attachment/891f015c-d39c-4898-a627-2be5ee469ef2

Chwyć trochę wiedzy z Proget – sprawdź inne nasze artykuły: