Cyberbezpieczeństwo – czy cyberrzeczywistość to już rzeczywistość czy jeszcze odległa przyszłość na którą musimy poczekać?

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo (ang. cybersecurity) to bardzo obszerna dziedzina, która opisuje zalecenia, technologie i procedury mające na celu zabezpieczenie urządzeń, danych oraz całych sieci informatycznych przed nieautoryzowanym dostępem, atakiem czy też uszkodzeniem.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo mocno powiązane z postępującą cyfryzacją i stopniowym przenoszeniem się życia - nie tylko prywatnego, ale także firmowego - do cyberprzestrzeni, w której coraz łatwiej się nam funkcjonuje. Niestety w przeciwieństwie do prawdziwego życia, gdzie chronimy naszą prywatność i zasoby – zamykając drzwi wejściowe na klucz, chowając wartościowe rzeczy w sejfach, nie wpuszczając do domu obcych - w sieci często zapominamy o podstawowych środkach ostrożności, dostosowanych do obecnego poziomu zagrożenia i skali cyberataków. I o ile w przestrzeni prywatnej mówimy głównie o wyłudzeniach i oszustwach, to przestrzeń służbowa powala skalą konsekwencji najmniejszego wycieku danych czy awarii systemów.

Nowe czasy – nowe podejście?

Zgodnie z raportem Microsoft Digital Defense 2022, cyberhigiena jest w stanie zapewnić 98% bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na coraz to częściej podkreślaną konieczność stosowania systemów zabezpieczających nie tylko całą firmę z zewnątrz, ale także poszczególne obszary wewnątrz firmy. Tworzenie symbolicznego muru obronnego przestaje być wystarczające, ponieważ zagrożenia mogą pochodzić nie tylko z zewnętrz, kiedy to zazwyczaj dochodzi do spektakularnego ataku opisywanego w mediach. Ponad połowa zagrożeń bezpieczeństwa ma swoje podłoże w nieumyślnym, bądź przypadkowym działaniu czynnika wewnętrznego - pracownika. Dlatego równie ważne jest wzięcie odpowiedzialności za zabezpieczenie wszystkich obszarów, w których czynnik ludzki ma znaczący wpływ na podejmowane działania. Nawet najbardziej świadomy pracownik może mieć gorszy dzień, albo powody, które zmienią jego intencje.

Jakie konsekwencje niesie za sobą mobilność?

W ostatnich latach obserwujemy coraz to bardziej postępujący trend przenoszenia się działań biznesowych do sieci, a urządzenia mobilne stają się kluczowym narzędziem zarzadzania firmą. Jak wskazują dane, średnia statystyczna liczba niezabezpieczonych urządzeń w większych firmach sięga 3,5k. Można sobie zatem łatwo wyobrazić skalę zagrożenia. Bagatelizowane, często mogą stać się łatwym celem, a powody można mnożyć w nieskończoność. Każde służbowe urządzenie to szereg zobowiązań i potencjalnych zagrożeń, za które odpowiadają jego właściciele lub użytkownicy. Czy warto zatem oddawać odpowiedzialność w ręce przypadku? Coraz częściej odpowiedzi kieruje się w naszym kierunku – technologii i narzędzi na miarę i skalę zagrożeń. Przetestuj nasz system i sprawdź jak wiele możesz mu powierzyć

Przetestuj nasz system i sprawdź jak wiele możesz mu powierzyć wersje próbną

Źródło:
microsoft.com
verizon.com